8 mar 2010

Zarobki trenerów

Nie kto inny jak Forbes dziś opublikował zarobki z tego sezonu najlepiej opłacanych trenerów w NCAA. Może się zdziwicie może nie, ale lista wygląda tak:

1. John Calipari (Kentucky) - $4 mln
2. Billy Donovan (Florida) - $3.3 mln
3. Bill Self (Kansas) - $3 mln
4. Thad Matta (Ohio State) - $2.5 mln
5. Rick Pitino (Louisville) - $2.25 mln
6. Mike Krzyżewski (Duke) - $2.2 mln
7. Rick Barnes (Texas) - $2 mln
8. Roy Williams (North Carolina) - $2 mln
9. Bob Huggins (West Virginia) - $2 mln
10. Ben Howland (UCLA) - $2 mln


Z czego zarobki Pition i Hugginsa są zawyżone, ponieważ dostają jeszcze część pieniędzy z gwarantowanych kontraktów z poprzednich uczelni. Teraz dla odmiany ta sama lista ale według liczby zdobytych mistrzostw:

1. Mike Krzyżewski - 3
2. Roy Williams - 2
Billy Donovan - 2
4. Rick Pitino - 1
Bill Self - 1


Ciekawe prawda? Wnioski są proste. Trenerzy w NCAA są przepłacani, a przynajmniej znaczna ich część. Tym bardziej, że ich kontrakty to nie mała część ogólnego budżetu jak w NBA, tylko często połowa lub więcej. Zapraszam do wyrażania swoich opinii w komentarzach.

2 komentarze:

mack pisze...

Szczerze mówiąc nie umiem się do tego przyczepić. Tzn umiałbym, ale nie chcę. Myślę w dodatku, że równie ważne co tytuły jest dla trenerów to ilu jego zawodników trafia później do nba. Stąd takie zarobki Calpariego, Matty czy Barnesa

Kosi pisze...

Ale trener NCAA w pierwszej kolejności ma za zadanie osiągać jak najlepszy bilans i walczyć o mistrzostwo.

A patrząc na to ile zawodników danego trenera trafiło do NBA, by trzeba przeanalizować, ale biorąc pod uwagę tylko tych co byli w lidze dłużej niż rok, czyli tych których wyszkolił/wychował.