17 maj 2011

Top 10 sezonu 2011-12

Do listopada jeszcze daleko, jeszcze może sporo się wydarzać, ale mimo wszystko warto już teraz zastanowić się nad czołowymi ekipami przyszłego sezonu. Poniżej więc mój własny ranking Top 10.

*W rubrykach odeszli, pozostali, dołączyli brani są pod uwagę tylko ważniejsi zawodnicy.

1. NORTH CAROLINA
Bilans: 29-8 (Elite Eight)
Odeszli: Justin Knox
Pozostali: Harrison Barnes, John Henson, Tyler Zeller , Kendall Marshall, Leslie McDonald, Dexter Strickland, Reggie Bullock
Dołączyli: James McAdoo, P.J. Hairston

Gdy Henson i Zeller zdecydowali się powrócić na kolejny sezon wiadomo było, że North Carolina w przyszłym sezonie liczyć się będzie. Gdy do tego grona dołączył Barnes ostatecznie przesądziło się która drużyna jest obecnie numerem 1. Tak naprawdę z zespołu nie odszedł nikt kluczowy (Knox na boisku przebywał dość krótko), a dołączyć ma dwóch graczy z Top25 "Class of 2011". Tar Heels nie tylko wzmocnili się pod koszem (McAdoo), gdzie już byli bardzo mocni, ale dodali także rzucające obrońce (Hairston), czyli na najsłabszą swoją pozycję. Jeśli tylko Roy Williams dobrze do poukłada minie dużo czasu zanim ekipa UNC przegra pierwszy mecz.

2. KENTUCKY
Bilans: 29-9 (Final Four)
Odeszli: Brandon Knight, Josh Harrellson, DeAndre Liggins
Pozostali: Terrence Jones, Doron Lamb, Darius Miller, Eloy Vargas, Jon Hood
Dołączyli: Marquis Teague, Michael Gilchrist, Anthony Davis, Kyle Wiltjer

Pierwszy był Lamb, który szybko ogłosił swoją decyzję, jednak dopiero powrót Jones'a okazał się kluczowy. Dodając do tej dwójki niezwykle utalentowanych młodych graczy (trzech z Top10 "Class of 2011") oraz pozostałych zawodników powstaję chyba najbardziej perspektywiczny zespół jaki Calipari miał okazję szkolić. W tej chwili powstaję jednak pytanie czy coach Wildcats będzie w stanie szybko wszystko to poukładać. W każdym razie czas powinien działać na korzyść Kentucky i w Turnieju będą niezwykle groźni.

3. SYRACUSE
Bilans: 27-8 (Trzecia runda NCAA Tournament)
Odeszli: Rick Jackson
Pozostali: Scoop Jardine, Kris Joseph, Brandon Triche, Dion Waiters, C.J. Fair, Fab Melo, Baye Moussa Keita, James Southerland
Dołączyli: Rakeem Christmas, Trevor Cooney, Michael Carter-Williams

Z drużyny odszedł tylko Rick Jackson, który wprawdzie co mecz dawał double-double, ale z zastąpieniem jego większych problemów być nie powinno. Jest Keita, Melo powinien poczynić spory postęp, no i przyjść ma Christmas (najlepszy center w swoim roczniku). Poza tym na obwodzie nic się nie zmieniło i trójka Jardine, Joseph oraz Triche ponownie powinna siać postrach w Big East.

4. OHIO STATE
Bilans: 34-3 (Sweet 16)
Odeszli: Jon Diebler, David Lighty, Dallas Lauderdale
Pozostali: Jared Sullinger, Aaron Craft, William Buford, Deshaun Thomas, Jordan Sibert
Dołączyli: Amir Williams, Trey McDonald, Sam Thompson, LaQuinton Ross, Shannon Scott, Evan Ravenel (transfer)

Stracili trzech pierwszopiątkowych seniorów, ale w składzie wciąż jest Sullinger. Lekceważyć Buckeyes więc zbyt wcześnie nie można, tym bardziej że w składzie wciąż pozostało kilku ciekawych graczy z Bufordem, Craftem i Thomasem na czele. To wszystko zaś uzupełni aż 5 młodych zawodników (4 z Top50). Na chwilę obecną Ohio State to pewniak do 1 miejsca w konferencji Big Ten.

5. DUKE
Bilans: 32-5 (Sweet 16)
Odeszli: Kyrie Irving, Nolan Smith, Kyle Singler
Pozostali: Mason Plumlee, Seth Curry, Miles Plumlee, Andre Dawkins, Ryan Kelly
Dołączyli: Austin Rivers, Quinn Cook, Marshall Plumlee, Michael Gbinije, Alex Murphy

Stracili trzech najlepszych punktujących, ale bez Irvinga musieli radzić sobie przez większość sezonu. Zyskali za to 5 graczy z Top70 "Class of 2011". Duet Irving-Smith zastąpi dwójka Rivers-Cook, a w miejsce Singlera wskoczą Gbinije i Murphy. Największym problemem może okazać się jednak brak doświadczonego gracza na obwodzie. A taki zawodnikami na pewno nie są ani Curry, ani Dawkins.

6. VANDERBILT
Bilans: 23-11 (Druga runda NCAA Tournament)
Odeszli: Nikt
Pozostali: John Jenkins, Jeff Taylor, Festus Ezeli, Brad Tinsley, Lance Goulbourne, Steve Tchiengang, Rod Odom,
Dołączyli: Dai-Jon Parker, Kedren Johnson, Shelby Moats

Choć wynik z poprzedniego roku nie był najlepszy, to ważniejszy jest fakt, że z zespołu nie odszedł nikt istotny. Trójka liderów Jenkins, Taylor, Ezeli zdecydowała się jeszcze raz spróbować swoich sił w NCAA, a do pomocy oprócz składu z poprzedniego sezonu będą mieli trzech młodych graczy (2 z Top100).

7. LOUISVILLE
Bilans: 25-10 (Druga runda NCAA Tournament)
Odeszli: Preston Knowles, Terrence Jennings
Pozostali: Peyton Siva, Chris Smith, Jared Swopshire, Kyle Kuric, Rakeem Buckles, Gorgui Dieng, Stephan Van Treese
Dołączyli: Wayne Blackshear, Chane Behanan, Zach Price

Nie ma już lidera Knowlesa, a odszedł też Jennings, który choć niezwykle przydatny, to z różnych powodów w poprzednich rozgrywkach opuścił sporo meczów. Poza nimi do zespołu wrócili wszyscy najważniejsi zawodnicy z Sivą i Kuric'iem na czele. Co ważniejsze do drużyny dołączyć ma dwóch graczy z Top25 "Class of 2011", którzy z biegiem sezonu powinni zastąpić stratę Knowlesa i Jenningsa.

8. PITTSBURGH
Bilans: 28-6 (Druga runda NCAA Tournament)
Odeszli: Brad Wanamaker, Gilbert Brown, Gary McGhee
Pozostali: Ashton Gibbs, Nasir Robinson, Travon Woodall, Dante Taylor, J.J. Moore, Lamar Patterson, Talib Zanna
Dołączyli: Khem Birch, Durand Johnson, Malcolm Gilbert, John Johnson.

Podobnie jak Ohio State stracili trzech pierwszopiątkowych seniorów, ale najlepszy strzelec w postaci Gibbsa ostatecznie zdecydował powrócić na ostatni swój sezon. Tym razem jednak o sile zespołu stanowić powinni zawodnicy podkoszowi i mowa tu nie tylko o graczach z zeszłorocznego składu, ale również o Birchu i Gilbercie. Kluczowa powinna okazać się postawa Woodalla, który będzie musiał poradzić sobie z rolą pierwszego rozgrywającego.

9. WISCONSIN
Bilans: 25-9 (Sweet 16)
Odeszli: Jon Leuer, Keaton Nankivil, Tim Jarmusz
Pozostali: Jordan Taylor, John Gasser, Mike Bruesewitz, Ryan Evans, Jared Berggren
Dołączyli: Jarrod Uthoff, Traevon Jackson, Frank Kaminsky

Dopóki Taylor jest w składzie, Badgers powinni być spokojni. I nawet strata Leuera oraz innych graczy niewiele tu zmienia, bo podstawowy rozgrywający Wisconsin gwarantuję co najmniej efektywną grę w ataku. Zespół zasili też kilku młodych graczy, którzy obecnie nie zadziwiają, ale pod okiem trenera Ryana powinni przerodzić się w wartościowych zawodników rotacji. 

10. ARIZONA
Bilans: 30-8 (Elite Eight)
Odeszli: Derrick Williams, Jamelle Horne, Lamont "Momo" Jones (transfer)
Pozostali: Kyle Fogg, Solomon Hill, Kevin Parrom, Jesse Perry, Jordin Mayes, Brendon Lavende
Dołączyli: Josiah Turner, Nick Johnson, Angelo Chol, Sidiki Johnson

Stracili Williamsa, a ostatnio pojawiła się informacja o odejściu Jonesa. Kiedy jednak dodaję się do składu tak utalentowanych młodych graczy należy być dobrej myśli. W najbliższym sezonie gra Wildcats w ataku powinna opierać się na większej ilości zawodników, więc i strata najlepszego swojego gracza nie powinna być aż tak odczuwalna. 

Brak komentarzy: