28 maj 2011

Drobne zmiany w przepisach

Playing Rules Oversight Panel, czyli specjalna komisja od regulaminów zatwierdziła w ostatnich dniach drobne zmiany w przepisach, o których kiedyś wspominałem. Poniżej najważniejsze zmiany:

  • W odległości 3 stóp od środka obręczy namalowany zostanie specjalny łuk, w środku którego nie będą przyznawane faule ofensywne (podobnie jak jest to w NBA). Jak to wygląda obrazkowo można zobaczyć tutaj.
  • Nazwa "faul umyślny" (intentional foul) zostanie zastąpiona faulem niesportowym 1 stopnia (Flagrant 1), a faul, który do tej pory nazywany był niesportowym (flagrant foul) będzie faulem niesportowym 2 stopnia (Flagrant 2). Zmieniły się tylko nazwy, a przepisy pozostają bez zmian. Po każdym takim faulu poszkodowanej drużynie przysługują dwa osobiste oraz "piłka z boku". 
  • Trener może poprosić sędziów o sprawdzenie powtórek na monitorach jeśli uważa, że został popełniony "Flagrant 2". W przypadku pomyłki trenera jego zespół traci jeden czas (timeout), jeśli drużyna nie posiada już żadnego otrzymuję przewinienie techniczne. 
  • Jeśli zostanie odgwizdany faul obustronny dwóch zawodników będzie wykonywało rzuty wolne. Do tej pory odbywało się to bez rzutów. 
  • Jeżeli po syrenie oznajmiającej zakończenie timeoutu oraz po upomnieniu, zespół dalej nie będzie gotowy do gry, piłka zostanie położona na ziemie, a sędzia zacznie odliczać 5 sekund, jak przy normalnym wyprowadzaniu z autu. 

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że od przyszłego sezonu linia rzutów trzypunktowych w rozgrywkach pań zostanie przesunięta z 6.02 na 6.32, czyli dokładnie tam skąd rzucają w NCAA mężczyźni. 

Brak komentarzy: