27 lut 2011

O Nevada i Czyżu

Czas najwyższy napisać kilka słów o naszym rodaku w NCAA. Wiadomo, że Polaków występujących za oceanem jest więcej i cieszy choćby coraz większa liczba minut Kamila Jantona. Jednak nie ukrywając to właśnie Olek Czyż jest tym, o którym mówi się najwięcej.

Zapewne każdy z Was zauważał spadek statystyk Olka w ostatnim czasie. Miał okres kiedy zdobywał średnio niecałe 18 punktów, nie wspominając już o trzech meczach z rzędu z co najmniej 23 oczkami na koncie. Później zmalały jednak jego minuty na boisku, a wraz z nimi zdobycze. 

Ogólne liczby Polaka to 12pkt, 5.7zb oraz 1.3as w niecałe 30 minut i aktualnie jest 4 punktującym w zespole. Oczywiście strata do pierwszego jest niewielka i wynosi niecałe 2 oczka, ale jak część z Was pamięta był okres kiedy Olek był pierwszym strzelcem drużyny. To też wyjaśnia nam trochę, co zmieniło się w Nevada i obecnie zdobywanie punktów rozłożone jest na czterech graczy. Na przełomie tych siedmiu udanych spotkań w wykonaniu Polaka tylko w jednym nie oddał więcej niż 10 rzutów. Od tamtej pory na 8 meczów dokonał tego dwukrotnie. 

W Wolf Pack brakuję pewnego ofensywnego gracza, o czym przekonał się trener Carter i stąd taka zmiana taktyki. Ani Malik Story, ani Deonte Burton, ani Dario Hunt nie są na tyle utalentowanymi zawodnikami, by w każdym meczu dostarczyć potrzebną liczbę punktów. Dlatego też niemal w każdym spotkaniu kto inny zdobywa najwięcej oczek. Efekty przyszły same i Nevada z ostatnich 10 meczy wygrała aż 7 razy. Dzięki czemu są na 5 miejscu w tabeli, mimo że mają najgorszy ogólny bilans w WAC. 

Warto też dodać, że prawdopodobnie przez te zmiany Czyż zatracił też swoją agresywność w ofensywie. Brakuję już tej pewności i zdecydowania, którym charakteryzował się w poprzednich spotkaniach. Choć poprawił się na tablicach, nie widzę już tego postępu. Polak tak naprawdę potrafi jedynie punktować albo za trzy, albo spod samego kosza. Brakuję rzutu z półdystansu i wciąż średnio spisuję się w obronie. Jeśli nie popracuję w wakacji nad tymi elementami już nie będę tak odważnie mówił o jego przyszłości. 

EDIT:
Gdy to pisałem nie znałem wyniku ostatniego spotkania, ani nie widziałem meczu. No i oczywiście w odpowiedzi Olek zdobył 25pkt oraz 11zb. Więcej o meczu z Boise State na collegehoops.pl.

Brak komentarzy: