18 maj 2010

Prawa do transmisji i dolary

Dwa miesiące temu wspominałem o zyskach drużyn z NCAA. Część z nich pochodzi ze sprzedarzy praw do transmisji i ostatnio nowa umowa konferencji ACC spowodowała, że warto przyjrzeć się temu dokładniej.

Do praw do transmisji spotkań z ACC startowały dwie telewizje - ESPN i FOX. Ostatecznie zwyciężyło ESPN, które za 12 lat kontraktu zapłaci 1,85 miliarda dolarów, co daję 155 mln $ rocznie. Przeliczając to uczelnie każda co roku zarobi około 13 mln $. Poprzednia umowa gwarantowała około 67 mln za rok, czyli nie trudno się domyśleć, że dzięki nowemu kontraktowi zarobią dwa razy tyle niż do tej pory.

Dla porównania dzięki nowej umowie z telewizjami CBS i ESPN konferencja SEC zarabia 205 mln rocznie, co w przeliczeniu na uczelnie daję około 17 mln dla każdej z nich.

Jednak najlepiej zarabiającą na sprzedaży praw do transmisji jest konferencja Big Ten. Dzięki ich kontraktowi ze stacjami ABC/ESPN oraz Big Ten Network ważnemu do sezonu 2015/2016 najlepsze uczelnie zarabiają nawet 22 mln $ rocznie. 9 mln $ pochodzi od stacji ESPN, 7-8 mln od BTN, a pozostałe 5 mln jest uzależnione od wyników drużyny, awansu do Turnieju itd.

Teraz wiecie dlaczego część uczelni będzie chciała znaleźć się właśnie w konferencji Big Ten, która rozważa powiększenie liczby drużyn.

Oczywiście nie są to tylko pieniądze przeznaczane na koszykówkę, bo prawa są sprzedawane włączając mecze footballowe i inne, jednak i tak jest to sporo pieniędzy do podziału.

Nasuwa się pytanie ile wynegocjują konferencję Big 12 i Pac-10, których umowy kończą się w 2012 roku. Prawdopodobnie każda z uczelni zarabiać ma powyżej 10 mln za sezon, czyli i tu czeka ich spora podwyżka.

Brak komentarzy: