19 maj 2010

Draft profil - Cole Aldrich

Pozycja: C
Wiek: 21 lat
Wzrost: 6'11" - 211 cm
Waga: 250 lbs - 113 kg

Center z prawdziwego zdarzenia. Na boisku zachowuje się jak na podkoszowego przystało i widać te trzy lata spędzone w college'u.

Bardzo dobrze zajmuję pozycję w ataku w oczekiwaniu na podanie, wykorzystując lewą rękę do zastawienia. Z dostawaniem piłek bywało już różnie, jednak samo poruszanie się w pomalowanym wygląda obiecująco.

W każdym razie jeśli otrzymał piłkę, tak naprawdę nie wiadomo było co się wydarzy i nie mam tu na myśli nic złego. Aldrich posiada całkiem dobre rozeznanie w sytuacji i wie kiedy zdecydować się na indywidualną akcję, kiedy odegrać na obwód, czy też kiedy podać do wolnego partnera pod koszem.

Gdy decydował się na akcję ofensywną potrafił zdobyć punkty w najróżniejszy sposób. Rzuty kilka metrów od kosza, manewry pod samą obręczą, liczne zwody, czy też wsady. Wirtuozem ataku nie jest i nie będzie, ale wie co robić z piłką w rękach.

Ważnym jego atutem jest walka o zbiórki. Mimo że atletycznie się nie wyróżnia i też specjalnie wysoko nie skacze, dzięki sile, świetnemu zastawianiu i zajmowaniu pozycji oraz bazując na doświadczeniu można oczekiwać sporej liczby zebranych piłek. Także na atakowanej tablicy ta umiejętność jest na bardzo dobrym poziomie.

To co wyróżnia go spośród pozostałych wysokich w drafcie to naprawdę bardzo dobra obrona i mam tu na myśli przede wszystkim obronę jeden na jednego. Bardzo dobrze pracuję na nogach, broniąc przeciwko grze tyłem do kosza. Nie skacze do każdego zwodu, tylko twardo stoi na nogach z podniesionymi wysoko rękami do góry, co może jest banalną sprawą, ale jakże rzadką. Kiedy już wyskakuje często kończy się to blokiem lub niecelnymi rzutami rywala.

Do poprawienia jest pomoc w defensywie, bo o ile przeciwko swojemu zawodnikowi spisywał się wyśmienicie, to już pomagając kolegom często łapał niepotrzebne faule. Nie mniej wysoka średnia bloków to także zasługa pomocy, więc znowu aż tak źle to nie wygląda.

Niech ponownie nie zmylą was liczby, że statystyki spadł w porównaniu z poprzednim sezonem, że już nie rzuca tak skutecznie, że zdobywa mniej punktów i mniej zbiera. Obecny zespół był dużo mocniejszy, dlatego spadła liczba minut oraz otrzymywanych podań.

Także mimo dość dziwnej techniki rzutów osobistych wyróżniłbym u niego ten element gry. Spokojnie stać go na skuteczność w granicach 80%, a może nawet i więcej.

Podsumowując, mimo że bardziej przypomina mi zawodnika defensywnego to jednak nie jest to gracz jednostronny i jeśli tylko dostanie dobre podanie będzie można oczekiwać łatwych punktów. Średnia na poziomie double-double powinna być normą. Jeśli nie w pierwszym sezonie, to w kolejnych na pewno.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

High Bust potential...Nikt mu nie da tyle minut gry zeby zdarzyl miec srednie double double...za drewniany i jest i mimo wszystko na Centra niezbyt silny

Kosi pisze...

Podobną opinie miał Noah :)