20 maj 2010

Draft profil - Ekpe Udoh

Pozycja: PF
Wiek: 23 lata
Wzrost: 6'10" - 208 cm
Waga: 240 lbs - 109 kg

Szybki, skoczny, zwinny, ogólnie atletyczny zawodnik, czyli to co w drafcie najbardziej w cenie. Dodatkowo jeden z czołowych prospektów i widać ogromną różnicę w jego grze między meczami z początku sezonu, a tymi z Turnieju.

W ofensywie jest naprawdę dużo do poprawy, bo Udoh bazuje głównie na swoich walorach fizyczno-koordynacyjnych. Zwykle otrzymywał podanie kilka metrów od kosza i decydował się na grę jeden na jeden przodem do kosza. Opanowanych ma również kilka manewrów pod samą obręczą, jednak przeciwko silniejszym graczom takie zagrania nie przynosiły oczekiwanego efektu.

Wyróżnić za to można jego rzut kilka metrów od kosza, który jeszcze nie jest pewny i nie zawsze skuteczny, ale pozostawienie go bez obrońcy mniej więcej na wysokości linii rzutów osobistych zwykle kończyło się punkami.

Wracając jeszcze do penetracji pod kosz, Ekpe posiada całkiem przyzwoity kozioł, co w połączeniu z jego szybkością dawało sporo dobrego. Ważne także, że bardzo często po wejściach pod kosz wynajdywał wolnego partnera i do niego kierował podanie. Także nie należy do typu gracza, który po otrzymaniu podania widzi tylko obręcz.

Właśnie asysty i rozeznanie w sytuacji na bosiku to istotna zaleta skrzydłowego Baylor. Nawet stojąc z piłką za linią trzypunktową często znajdował wolnego gracza, co równie dobrze robił będąc podwajanym bliżej kosze.

Pomijając sprawy techniki najważniejszą wadą Udoha to masa, a dokładniej jej brak. Jeśli zamierza skutecznie walczyć pod koszem w NBA potrzebuje nabrać tych kilkanaście kilogramów i najlepiej w taki sposób, aby jednocześnie nie stracić swojej zwinności.

W obronie podobnie jak w ataku w głównej mierze bazował na atletyczności, a dokładając do tego długie ręce nie ma się co dziwić dużej ilości zbiórek czy bloków. Prawdopodobnie liczba zebranych piłek była by większa gdyby nie wspomniany brak siły. Często dawał się wypchnąć z pod koszem albo wybić sobie piłkę z rąk, choć i tu widać znaczną poprawę pomiędzy początkiem a końcem sezonu.

W sumie mam mieszane uczucia, bo z jednej strony prezentował się bardzo obiecująco, a z drugiej obawiam się czy poradzi sobie przeciwko dużo silniejszym graczom NBA. Może także trener będzie próbował przesunąć go na SF, co może okazać się nie najlepszym pomysłem, biorąc pod uwagę choćby słabą skuteczność rzutów trzypunktowych.

Drużyna, która go wybierze podejmie spore ryzyko.


Filmik przedstawia grę całego zespołu Baylor. Udoh z numerem 13 na koszulce.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

jak dla mnie pewniejszy on niz Aldrich.
Ide też o zakład że ma więcej sily niz sie kazdemu wydaje i pokaże to na draft combine.